ADAYLARIMIZI TANIDIK...
Abid Vanlı

Abid Vanlı

ADAYLARIMIZI TANIDIK...

26 Mayıs 2018 - 19:12

Aman bir iki tanesini tanımaz olaydık desek ayıp olacak.. Allah hayırlı mübarek eylesin vatana millete. İnşallah hayırlı hizmetlere vesile olurlarda, keşke tanımaz olsaydık dediğimiz o vekil adayına  karşıda mahcup oluruz.

Bugün Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Kahramanmaraş siyaseti açısından önemli günlerinden birini yaşadı.

Dışarıda kalan var mıydı görmedim ama, salon altlı üstlü-doluydu..

Hiç geyik muhabbetine girmeden 8. Sıradan başlamak kaydıyla tuttuğum notları paylaşmak istiyorum. Yorum serbest..

Önce İl Başkanı Ömer Bilal Hakkı Debgici  sahneye çıkarak, Kurucu İl başkanı ve aynı zamanda siyasetin evde kalmışlarından(*) Rıfat Bülbül’den mahalle temsilcilerine kadar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra sıra adaylara geldi. Vekillerin önce özgeçmişleri ekrana yansıtıldı. Bu arada sırasıyla bir erkek-bir hanımefendi kardeşimiz ekrana yansıyanları okumaya çalıştı. Erkek gür sesi ile bir şeyler yapmaya çalıştı ise de, hanımefendinin cılız sesi’ne heyecanda karışınca, sunumları görüntüden öteye gidemedi..

MEHMET İLKER ÇİTİL..

İlker Çitil vekilimiz, pek anlaşılmayan bir ses tonu ile konuştu. Meclis çalışmalarından mı bahsetti pek anlayamadık, zira salonda gereksiz bir uğultu vardı. Bu nedenle konuşması bayağı uzadı ve uzadıkca sıkıcı bir hal aldı.

TÜRK İSLAM KARAKOÇ..

Tanıtımın komedi kısmını oynadı. Niye aday olduğunu açıkladı. “Soy ismimizden de belli olduğu gibi, Türk İslam davasına hizmet ediyoruz” gibi bir şeyler geveledi.  Bu konuşması; Adı Türk İslam olmayan  ya da soyadı Karakoç olmayanlar bu davaya hizmet etmiyor mu gibi mırıldanmalar sürerken, daha önceki seçimde de ben Ekinözü için bir şansım cinsinden garip garip konuşmaya başlayınca uyuyanlar uyandı, gülüşmeler çoğaldı. Epey alkış aldı. Kısacası işin komedi bölümünü oynadı. Karakoç’un komedyenleri aratmayan konuşması, EKİNÖZÜ’nde başka adam kalmamış mı acaba fısıltılarına yol açtı.

HABİBE ÖÇAL..

Çok heyecanlı olduğunu gizleyemedi. Standart aday konuşması yaptı.  Daha önce Kahramanmaraş kamuoyu bir tarafa parti teşkilatının bile tanımadığı Habibe Öçal için, izleyenler tarafından;  daha önceki dönemlerde örnekleri olduğu gibi, inşallah vekillik görevi bitince Kahramanmaraş’ın yolunu unutmaz temennilerinde bulunuldu.

MEHMET CİHAT SEZAL..

Vatana millete hizmeti nasip ettiği için Yüce Allah’a şükranlarını belirtirken,   heyecanlı olduğu gözlendi. Efsane Başkan Ali Sezal’ın izinden gidip siyasi nesli devam ettirebilmesi için biraz zamana ihtiyacı var. Potansiyel mevcut.

İMRAN KILIÇ..

Günün yıldızlarından biri İmran Hoca idi. Hocam sazı eline aldı, içinde ne var ne yoksa döktü. Hakkında algı oluşturmaya çalışanlara epey saydı sayıştırdı. Mecliste bulunduğu süre içerisinde (elinde tuttuğu belgeyi seyircilere doğru göstererek), 2 milyon 120 bin 550 kişi ile görüşmeler yaptığını beyan etti.  (Hocama, babamın taziyesine geldiğinde verilmiş sözüm var. Tek kelime aleyhinde bir şey yazmayacağıma dair)…

Ara not: Buraya kadar olan konuşmacıların konuşması sırasında, salondakilerde kendi aralarında konuşmayı sürdürdüler..

Bundan sonraki konuşmalarda sadece konuşmacıların sesi vardı…

CELALETTİN GÜVENÇ..

Pazarcıklılardan epey tezahürat alan Celalettin Güvenç, her zamanki gibi veciz bir konuşma yaparak, 15 temmuz sürecinden sonra, el ele-gönül gönüle olunması gerektiğini, tehlikenin büyük olduğunun anlatılması gerektiğini vurguladı.

Ak parti olarak, başımız dik, alnımız açık, gururla halkımızın karşısında, ülkemizi yaşanabilir bir ülke haline getirdik dedi.  Güvenç; Amerika’dan sonra büyüyen ikinci ülke olduğumuzu, dış güçlerin rahatsızlığının bundan kaynakladığını belirtti. 

AHMET ÖZDEMİR..

İsminin anons edilmesiyle alkış tufanı koptu. Özdemir, 16 yaşından beri siyasetin içinde olduğunu, sadece 24 şubat’tan bu yana ara verdiğini belirterek, duygusal bir konuşma yaptı.

Dipnot: Ahmet Özdemir’in konuşması mutlaka youtube falan gibi sosyal paylaşım sitelerine düşer, buradan yazmakla anlatılmaz, mutlaka izleyin derim.

VE MAHİR ÜNAL…

Mahir Ünal konuşurken, kalemi kağıdı cebime koyarak, sadece dinlemek  istedim. Mahir Ünal, İmran Hoca’nın konuşmasına mı sinirlendi veya il başkanlığı seçimindeki atraksiyona mı sinirliydi bilemeyiz; “Bizim davamız, kişisel davalar değil diyerek, biz kişisel davaların adamı değiliz, biz büyük davaların adamıyız” dedi. Mahir Ünal uzun süre ayakta alkışlandı..

Diğer Notlar:

**Aday adayı olan TUGVA Kahramanmaraş şube Başkanı  Asım Demirdöven’i her yerde tezahüratla yalnız bırakmayan  ve Asım başkan nerde biz oradayız diyerek uçurmaya çalışan gençleri bu defa salonda yoklardı ki, başkanları yalnız oturdu, tezahürat sesleri gelmedi.

** Tanıtımın aile fotoğrafı bölümünde sahneye çağırılan aday adaylarından, içlerinde babasının elinden tutup, şu çocuğa göz kulak olun dediği çocukda dahil olmak üzere,   en fazla 20 tanesi vardı. Geriye  kalanlar belli ki çoko prens almaya gitmişlerdi.

**26. dönem vekil olupda, yeni dönemde aday olamayanlarda  salondaydı. Aile fotoğrafı çekilirken, Mahir Ünal tarafından sahneye çağırıldıklarında morallerinin pek yerinde olmadığı gözlendi.

**Bir sonraki seçimde aday olabilmem için münhal bulunan bir dernek başkanlığı arıyorum. İlgililere duyurulur..

(*) SİYASETİN  EVDE  KALMIŞLARI.. Kahramanmaraş siyasi literatüründe yer alan bir siyasi deyimdir. Partiye uzun müddet hizmet ettikleri halde, bir türlü Meclis’e gidemeyenler için kullanılır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar