Mikail Utlu KASİD’ın yeni Başkanı oldu...

Mikail Utlu KASİD'ın yeni Başkanı oldu...

29 Mart 2021 - 22:45

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) 13.Olağan Genel Kurul toplantısı 26 Mart 2021 Cuma günü kendi hizmet binasında yapıldı.

Genel Sekreter Ahmet GÖRGÜLÜ tarafından açılışı yapılan toplantının divan başkanlığına Mehmet Hanefi ÖKSÜZ, yazman üyeliklerine ise Ahmet Duran BALSUYU ile Medine TANIŞ getirildiler.

Yönetim ve Denetim kurullarının ibra edilmesinden sonra seçimlere geçildi. Seçim sonucunda aşağıda isimleri yazılı üyeler dernek kurullarında göreve seçildiler.

     YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLENLER

     1- Mikail UTLU      

     2- Hikmet GÜMÜŞER

     3- İsmail NOHUTLU

     4- Sefa ÖNGEL

     5- Burak Orhan ARİFİOĞLU

     6- Mehmet Koray KANBUR

     7- İsmail KURTUL

     8- Medine TANIŞ

     9- Merve ÇELEBİ

   10- Ertuğrul KAZANCI

   11- Halil KAÇMAZ

     DANIŞMA KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLENLER

     1- Mehmet Fethi ARİFİOĞLU    

     2- Ashabil TANRIVERDİ

     3- Alişan ARIKAN

     4- Atila KANBUR

     5- Mahmut ARIKAN

     DENETLEME KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLENLER  

     1- Mehmet Hanefi KÜÇÜK

     2- Salim ZABUN

     3- Sıddık CİĞER

    DİSİPLİN KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLENLER

     1- Sami KERVANCIOĞLU    

     2- Ali Ayhan DEMİR

     3- Mehmet Kubilay DOĞAN

     GENÇ KASİAD KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLENLER

     1- İsmail DİNÇER      

     2- Oğuzhan GÜMÜŞER

     3- Çağatay EMİRMAHMUTOĞLU

     4- Osman ARIKAN

     5- Mehmet Fatih DERTLİ

     6- Emre SEZAL

     7- Aykut BALCIOĞLU

     8- Abdullah DEMİR

     9- Ruşen TOPÇUOĞLU

   10- Elvin ŞENEL

   11- Hatice Zeynep EMİRMAHMUTOĞLU

   12- Aziz Turhan NOHUTLU

   13- Musa DOKUMACI

            Gündemin 11.maddesinde; “Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği” olan ismin, toplumsal ve kurumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacı ile “Kahramanmaraş Sanayici ve İş insanları Derneği” Kısa olarak “KASİAD” dır, şeklinde değiştirilmesi oybirliği kabul edilmiştir.

 Gündemin 11.maddesinin görüşülmesinden sonra söz alan yönetim kurulu başkanı Ali ARPASATAN;

“Saygıdeğer Divan, KASİAD’ımızın Kıymetli Başkanları, Değerli üyeler, Sözlerime bu kıymetli cemiyetin bir parçası olmaktan onur duyduğumu belirterek başlamak istiyorum. Bugün, emanetinizi kardeşim Mikail Utlu’ ya teslim ediyorum. Hayırlı olması temennisi ile kendisine ve yönetimine başarılar dilerim.

Kıymetli Üyeler,

Birlik ve beraberlik şehrimiz için çok önemli bir olgu.

Geçtiğimiz dönemlerde KASİAD olarak kentimizde birlik ve beraberlik için özel bir gayret sarf ettik.

Ancak gelinen noktanın yetersiz olduğunu itiraf etmek istiyorum.

Bu kültürün sadece KASİAD’ın değil, bu şehre bağlı tüm kurumların önceliği olması gerektiğini düşünüyorum.

Hepimiz biliyoruz ki kentimiz zaman zaman birlikte hareket etme konusunda zaafiyetler yaşamaktadır.

Nitekim bu durum, güçlü bir kent lobisi oluşturmamıza engel olmaktadır.

Bürokrasi ve siyaset ile üst düzey iletişim kurmak, biz iş insanları için yeni işletmeler kurmak kadar önemlidir.

Birçoğu KASİAD çatısı altında tanışan gençlerimize, bu konuda seslenmek istiyorum;

Sizler, bunu yapabilecek kabiliyete ve donanıma sahipsiniz. Başarılı olacağınıza inancım tamdır.

Kıymetli üyeler;

 Daron Acemoğlu der ki; Geliri belli bir seviyeye yükseltmeden, kitlelerin zihinlerini Irk ve inanç odaklı siyasetten bağımsızlaştırmak mümkün görünmüyor.

 Gelirimiz düşük olmalı ki sürekli ırk ve inanç odaklı siyaset konuşuyoruz.

Aslında üretimi de dolayısı ile geliri de arttıracak olan sizlersiniz.

Ülkemizi, bu sığ siyasetten kurtaracak olan yine sizlersiniz.

Bunun bilincinde olan bizler, yatırımlarımızı arttırmak istiyoruz fakat bazı zorluklarla da karşı karşıyayız.

Son yıllarda yaşadığımız finansal istikrarsızlık, uzun vadeli finansman şansımızı elimizden almıştır.  Kurlar ve faizin birlikte yükselmesi, merkez bankamızın bağımsızlığını yitirmesinin acı bir sonucudur. Hukuk davalarının ortalama yedi yıl sürmesi ve nitelikli işgücü eksikliği motivasyonumuzu bozmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak yatırımlarımız azalmış, işsizlik artmıştır. Dilerim, bizi yönetenler bu yapısal sorunlarımızı dikkate alır, eğitim, ekonomi ve hukuk konularında  gerekli adımları atarlar.

Sözlerimin sonunda,

Beni kararlarımda yalnız bırakmayan, hep desteğini hissettiğim başta yönetim kurullarıma,  Tecrübesini benden esirgemeyen, genel sekreterim Ahmet Görgülü’ye, Her zaman güç aldığım danışma kuruluma, Denetleme kuruluma ve Disiplin kurulama çok teşekkür ederim.

Tüm kuruma enerji veren Genç Kasiad kurulumuza ve değerli başkanına katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ederim. Yaptığımız faaliyetleri kamuoyuna duyuran yerel ve ulusal basın mensuplarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Görev sürem boyunca bilerek kimseyi kırmadım, bilmeden kırdıysam da affımı dilerim.  Fiziki olarak ayrılsam da kalbim daima KASİAD’la birlikte atacaktır.  Genel kurulumuza katılımınızdan dolayı, şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür eder, Saygılar sunarım.” dedi.

Yeni seçilen yönetim kurulu adına konuşan Mikail UTLU ise;

“Sayın Divan, KASİAD Üyeleri, Yol Arkadaşlarım, Değerli Basın Mensupları,

İki dönem onurla, şerefle yürütmüş olduğum, icra etmekten son derece keyif aldığım Yönetim Kurulu üyeliği görevime, sizlerin teveccühleriyle, Yönetim Kurulu Başkanlığı ile devam ediyor olacağım.

Geçmiş dönemlere şöyle bir baktığımda, KASİAD olarak birçok alanda şehrimizin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunduğumuzu, gönül rahatlığı ile ifade edebilirim.Ancak şehrimiz için gidecek daha çok yolumuzun olduğunu ve iyinin her zaman daha iyisinin olabileceğinin de farkındayım.

Değerli Arkadaşlarım,

Hepimizin malumu ve günceli olduğu üzere, global anlamda etkisini gösteren pandemi koşulları ve bu koşulların getirmiş olduğu, iş ve sosyal alanda kalıtsal değişiklikler, halihazırda var olan dinamik koşulları geri dönüşsüz bir şekilde evirmiştir.

Değişimin hızı geometrik olarak artmış, Oyunun kuralları değil oyunun kendisi değişmiş, değişimi yönetmek her zamankinden daha zorlu ve kaçınılmaz hale gelmiştir.

Tam da bu noktada uluslar düzeyinde kartların yeniden dağıtıldığı, güç dengelerinin yeniden belirlendiği, tehditlerle beraber ciddi fırsatlarında bulunduğunu görmekteyim.

Bahsettiğim fırsatlardan en belirginleri:

  • Tüm sektörlerde, ülkelerin kendi kendine yeterlilik kavramını sağlayacak şekilde sanayileşme politikalarının belirlenmesi
  • Tedarik zincirlerinin yeniden tasarlandığı ve lojistik hatlarının yeniden çizildiği bu süreçte yolların kesişim ülkesi Türkiye’nin bölgesel bir üretim ve bağlı olarak ihracat üssü olma potansiyeli bulunmasıdır

Ülkemiz için öngördüğüm fırsatların realize olması ancak şehirler bazında doğru politikalar üretilmesi ve bu politikaların yerli - milli kurum ve KASİAD gibi güçlü, inançlı, değerlerine bağlı, özverili ve gayretli sivil toplum kuruluşlarının varlığıyla mümkün olabilecektir.

Özetle; şehir olarak ve ülke olarak, yeni konumumuzu kendimizin belirleyeceği bilinci ile hareket ettiğimizde ve yeterli çabayı gösterdiğimizde önümüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır..

Bu anlamda;

KASİAD olarak siz değerli çalışma arkadaşlarım adına şu sözleri vermek istiyorum:

  • Milli ve manevi değerlerimizden ve etik ilkelerimizden asla taviz vermeyeceğiz.
  • Memleketimizin ve ülkemizin menfaatleri için üzerimize düşen görevi titizlikle yerine getireceğiz.
  • Değişime liderlik etme ana misyonumuz olacaktır.

Sözlerime burada son verirken;

Genel kurulumuza katılımınızdan ve başta şahsım ve yönetim kurulumuza göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca,  dört dönemdir bayrağı hakkıyla taşıyan Sevgili Dostum Sayın Ali Arpasatan’a ve geçtiğimiz dönem benimde içinde bulunduğum YönetimKurulu üyelerimize, daha önce yönetimlerde görevalmış değerli büyüklerime, katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yeni dönemde benimle birlikte görev alacak arkadaşlarıma, genç KASİAD üyelerimize başarı dileklerimi iletiyor ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Dilek ve temenniler bölümünde Genç KASİAD Kurulu adına söz alan Burak Orhan ARİFİOĞLU şunları konuştu: Saygıdeğer misafirler, hepiniz hoş geldiniz.

Tam iki yıl önceki genel kurulumuzda Genç Kasiad resmi statü kazandı. Aradan iki yıl geçtiğine inanmak zor ama zaman genç olanları çok kısa sürede tecrübeli yapacak kadar hızlı akıyor.

Bu dönemde şirketlerde nesil sürdürülebilirliği, ekonomi, insan kaynakları, çevre ve sağlık gibi alanlarda faaliyetler yaptık.

Alanında uzman ve televizyon ekranlarında görmeye alışık olduğumuz insanlardan faydalanma şansı elde ettik.

Maalesef pandemi şartları sebebiyle özellikle son bir yıl kurumsallaşmaya dair yapmak istediğimiz çok kapsamlı birkaç etkinliği düzenleme şansımız olmadı. 

Yine de yaptığımız etkinliklerde konuşulan konular hakkında şirketlerimizin aksiyon aldığını ve hatta bizzat programlarımıza gelen danışmanlarla çalıştığını görmek beni çok mutlu etti.

Artık bugün istisna olmuş tıklım tıklım salonlarda yaptığımız etkinliklerdeki kalabalıkların sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da dolmuş olduğunu görmekten çok mutluyum.

Pandemi sürecinde eve tıkılmışken iş hayatına dair insanların tecrübelerini paylaştığı hatıraları okumaya özen gösterdim. Bunlardan en etkilendiğim ise Garanti Bankası’nın efsane CEO’su Akın Öngör’ün “Benden Sonra Devam” kitabıydı.

Bu kitapta Akın Öngör insanın doğru zamanda görevi bırakabilmesinin ne kadar önemli olduğunu ve kurumlarda zihniyet yenilenmesi adına başkanların görevi devretmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Genç Kasiad 2018 yılının Mart ayında resmi olmadan faaliyetlerine başladı ve bugün 3. Yılını dolduruyor. Ben de okuduklarımdan çıkarttığım ders sonucunda, Genç Kasiad başkanlığını artık devretmem gerektiğine kanaat getirdim.

Özellikle yeni kurulmuş bir kurum için 5 yıl aynı insanın başkanlık yapmasını doğru bulmuyorum. Karşınızda son kez Genç Kasiad başkanı olarak bulunuyorum.

Genç kasiad’ın kurucu başkanı olmak benim ömrüm boyunca gurur duyacağım bir şey olacak. Bu yüzden beni buna laik gördüğü için Danışma Kurulumuz’a teşekkür ederim.

Ayrıca başta bize bu süreçte abilik ettiği için Hikmet Gümüşer olmak üzere teker teker yönetimdeki her arkadaşımıza,Genel Sekreterimiz Ahmet Görgülü’ye teşekkür ederim.

Bir kusurum olduysa affola. Yeni başkanımız’ın İsmail Dinçer olduğunu sizlere duyurmaktan da mutluluk duyuyorum.

İsmail’in bu görevi layıkıyla yerine getireceğini biliyorum. Yeni Genç Kasiad yönetimine ve başkanına başarılar diliyorum.

En büyük teşekkürü ise sona sakladım ve o teşekkürün sahibi bugün görevi bırakan sayın Ali Arpasatan. Tarih zamanı geldiğinde görevi bırakabilen liderleri hep iyi yazmıştır.

Ali Ağabey ise görevde devam etse kimsenin itiraz etmeyeceği bir figür olarak görevi devrediyor.

Ben yeni başkanımız Mikail Bey’in çok başarılı olacağını biliyor ve kendisini şimdiden tebrik ediyorum. Biz gençlere tüm fırsatları veren Sayın Ali Arpasatan'a çok teşekkür etmek istiyorum.” ..

Yeni seçilen Genç KASİAD kurulu adına konuşan İsmail DİNÇER ise;

“Saygıdeğer KASİAD üyeleri, öncelikle bizleri bu göreve layık gören siz değerli genel kurul üyelerimize ve başkanımız Sayın Mikail Utlu Bey’e teşekkür ederim. Genç Kasiad’ın kuruluşunda çok büyük emekleri olan ve kurucu başkanı olma onurunu taşıyan kıymetli başkanım Orhan Arifioğlu’na da özellikle teşekkür etmeyi kendim ve yeni oluşan kurulumuz adına bir borç biliyorum.

Geçtiğimiz dönemde Orhan Bey liderliğinde aile şirketlerinde sürdürülebilirlik ve kuşak geçişini kendimize ana tema seçerek birbirinden güzel projelere imza atmayı başardık. Yeni dönemde ilk amacımız önceki dönemde karara bağlanan fakat ülkemizde ve dünyada yaşanan covid-19 salgını yüzünden ertelemek zorunda kaldığımız projeleri hayata geçirmektir.

Bunlara ilave olarak genç kasiad kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte  yeni dönemdeki başlıca hedeflerimiz şehrimizin sosyal ve kültürel hayatına elimizden geldiğince katkı sağlamak, aile şirketleriyle ilgili projelere devam ederken start up dünyası ve nitelikli yatırımcılık hakkında farkındalık yaratmak ve küresel iklim sorunlarına dikkat çekmektir. Umarım bizden öncekilerin yaptığı gibi bizden sonra gelecek arkadaşlarımıza iş dünyamıza ve kentimize daha faydalı bir kasiad bırakmayı başarırız.” dedi

Divan başkanı Mehmet Hanefi ÖKSÜZ ise yaptığı konuşmada;

 “Değerli arkadaşlarım, KASİAD Kahramanmaraş’taki iş dünyasını temsil eden en güçlü ve en önemli sivil toplum örgütüdür. Derneğimiz 24 yaşına yaklaşmıştır. Bu dönem zarfında şu anda benimle beraber bu divan kurulunda görev almış olan çok değerli arkadaşım; Ahmet Duran BALSUYU,  Abdulkadir KURTUL, Ahmet Kamil ŞİRİKÇİ bu derneğin başkanlık görevini başarı ile sürdürmüşlerdir.

Sekiz yıldan beri de Ali ARPASATAN kardeşimiz başkanlık görevini başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Ticaret ve Sanayi Odasında birlikte çalıştığımız Mikail UTLU kardeşimizin de aynı başarıyı göstereceğinden kuşkum yoktur. 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gençlerimizin bu camiaya kazandırılarak onların enerjisinden istifade etmek en önemli amacımız olmalıdır. Bugün görevi tamamlamış olan Ali ARPASATAN başkanında üzerinde durarak vurguladığı birliktelik konusundaki düşüncesine aynen katılıyorum. Birliktelik kültürünün temelinde iyi niyet yatmaktadır.

Birlik ve değişim bu kültürün oluşmasında etkilidir. Şehrimiz sanayisinin büyüme ve gelişmesi için birlik kültürüne ihtiyacımız vardır. Tek başımıza değil, birlikte büyümek için istişare ederek, uyum içinde çalışmak sureti ile daha yüksek yerlere gelebilecek örnek ve öncü bir sanayi çatısı oluşturabiliriz.” dedi.     

    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bölgedeki Ekipler Canla Başla Çalışıyor
Bölgedeki Ekipler Canla Başla Çalışıyor
Millet Bahçesi Andırın’a Renk Katacak
Millet Bahçesi Andırın’a Renk Katacak