Cahillikleri ile baş başa bırakıyorum..

Cahillikleri ile baş başa bırakıyorum..

Kahramanmaraş’ın önemli değerlerinden biri olan Kipaş Holding bünyesinde Aydın Söke’de kurulan Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen törenle geçtiğimiz hafta sonu açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta muhalefet seslenerek, Bu ülkenin sanayisinden haberi olmayan tatlı su siyasetçilerini kendi cahillikleriyle baş başa bırakıyorum dedi..

18 Ocak 2022 - 17:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı gerçekleştirilen Batı KİPAŞ Kağıt fabrikasının açılışına Kahramanmaraş’tan kent protokolü de eksiksiz katılım sağlayarak KİPAŞ ailesinin en gururlu gününde yalnız bırakmadı.

Kahramanmaraş’ın önemli değerlerinden biri olan Kipaş Holding bünyesinde Aydın Söke’de kurulan Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen törenle  geçtiğimiz hafta sonu açıldı.

225 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek yıllık 525 milyon dolarlık cari açığın kapanmasına da destek verecek olan Batı KİPAŞ Kağıt Fabrikasının açılısına, Baştan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere;  64. Hükümet Kültür Bakanı ve AK Parti Grup Başkan vekili Mahir Ünal, 54. Hükümet Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel  Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Cihat Sezal Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş sanayisinin önde gelen isimlerinden Kadir Kurtul, Mahmut Arıkan, Atilla Kambur, Sami Kervancıoğlu, Eshabil Tanrıverdi ve Kahramanmaraş’ın başarılı Bürokratlarından SGK İl Müdürü Harun Akbalaban ile STK temsilcileri ve yerel basından çok sayıda temsilci katılarak   KİPAŞ ailesinin mutlu gününe eşlik ettiler.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Öksüz, açılışta yaptığı konuşmada, milli ekonomiye katkı sağlayan kurum haline geldiklerini belirterek; “Söke OSB'ye kurduğumuz bu fabrikanın 550 milyon dolarlık ilk etabını tamamladık. 450 milyon dolarlık ikinci etabın yüzde 40’ını tamamladık. Avrupa'nın en büyük makinesini aldık.

İkinci makine geldiğinde Avrupa’nın en büyük kâğıt fabrikası olacağız. Sıfır atık ile yapılmış çevreci bir yatırım burası. İhracata başladık. Hükûmetimizin ihracat ağırlıklı politika izlemesi biz sanayicileri memnun etti. Fabrikamız devletimize, memleketimize Aydın’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Öksüz'ün konuşmasının ardından firmanın tanıtım videosu gösterildi.

Açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetliler ve fabrika çalışanları birlikte kesti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış törenindeki konuşmasına, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük üretim tesisi olan yatırımı ülkeye kazandıran Kipaş Holding'in yöneticileri ile projeye destek veren kurumları tebrik ederek başladı.

Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olanlara da başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen tesisin kâğıt alanında ülkenin büyük bir ihtiyacını gidereceğini ve cari açığın azaltılmasına önemli katkılar sunacağını söyledi.

Yaklaşık 550 milyon dolara mal olan tesiste ilk etapta 800 kişinin istihdam edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Ülkemizin 250 milyon dolarlık kâğıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat da gerçekleştirecektir. Tesisimiz böylece, toplam 450 milyon dolar civarında cari açığın kapanmasına katkı verecektir.

330 dönüm alan içerisinde 200 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan tesisimizin ikinci etap yatırımları da hızla devam ediyor, inşallah yılsonu itibarıyla biteceğini bizler de tahmin ediyoruz. Yüzde 40'ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Böylece toplam 1400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek."

BU YATIRIM ALDIĞI DESTEKLERİ HAK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fabrikanın 800 kişiye istihdam yanında 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına katkı vereceğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük fabrikası olan bu devasa yatırımı ülkemize kazandıranları tebrik ediyorum. Aydın Söke OSB’de faaliyete geçen bu tesis, kağıt alanında ülkemizin büyük bir ihtiyacını giderecek, cari açığımızın azalmasına önemli bir katkı sunacak.

2 etaptan oluşan bu tesisin ilk etabı tamamlandı ve üretime başladı. Yaklaşık 550 milyon dolarlık bir yatırım olan ilk etapta 800 kişi istihdam edilecek. Ülkemizin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis 200 milyon dolar da ihracat gerçekleştirecektir. Tesis 450 milyon dolarlık cari açığın kapatılmasına hizmet edecek.

Tesisimizin 2.etap yatırımları da hızla devam ediyor. İnşallah yılsonu itibariyle biteceğini tahmin ediyoruz. 2. Etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Orada da 600 kişilik bir istihdam sağlanacak” dedi.

“21 MİLYON AĞACIN KESİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEK”

Yatırımda emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “
Çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek fabrikamızın, Türk ekonomisinin yeşil dönüşümüne de önemli etkisi olacaktır. Yüzde yüz geri dönüşümlü atık kağıttan üretim yapılacaktır. Sahip olduğu teknoloji sayesinde ilk etabıyla yılda 12 milyon, 2. Etabıyla birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir.

Ülke ekonomisine, çevresine ve tabiata önemli katkı sağlayacak. Hükümet olarak, Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz.

KİPAŞ Holdingin bu yatırımını destekliyoruz. Düzenlediğimiz teşvikle, bu yatırıma vergi, enerji, alt yapı ve nitelikli personel anlamında çeşitli destekler sağlıyoruz. Bu yatırımın aldığı destekleri sonuna kadar hak ettiği açıktır.

Salgın dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabına girdiği bu dönemde yatırımlarına hız kattıkları için KİPAŞ Holding’e, ülkem adına teşekkür ediyorum. Firma sahiplerinden beklentim 2.etap yatırımını en kısa sürede tamamlayarak üretime başlamalarıdır” ifadelerini kullandı.

“CAHİLLİKLERİYLE BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM”

Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıktıklarını dile getiren Erdoğan, “Türkiye, muhalefetin iddia ettiği gibi fabrika satarak domates alan değil, bilakis Afrika, Asya ve Avrupa'nın imalat merkezi olan bir ülkedir.

Bu ülkenin sanayisinden haberi olmayan tatlı su siyasetçilerini kendi cahillikleriyle baş başa bırakıyorum. Türkiye'nin saman ithalatçısı olduğunu zanneden cahilleri, havanda su dövmek yerine Aydın Söke'den başlayarak OSB'mizi ziyaret etmeye davet ediyorum.

Nasıl muhalefete rağmen ülkemizi son 20 yılda rekordan rekora koşturduysak, inşallah önümüzdeki dönemde de yeni başarı öyküleri yazmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi hak ettiği yere hep birlikte muhakkak getireceğiz.

Rabbim, yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Bir kez daha açılışını yaptığımız bu muazzam tesisimizin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iş insanı Hanifi Öksüz tarafından Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarına ait bir tablo hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekiler ve fabrika çalışanları ile kurdele keserek kağıt fabrikasını hizmete açtı.

Açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, protokol üyeleri ve davetlilerle birlikte fabrikayı gezerek, Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz’den bilgi aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Mahçiçek; En büyük hedefimiz ‘genç’ dostu belediye olmak..
Başkan Mahçiçek; En büyük hedefimiz ‘genç’ dostu belediye...
 Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı: “Yarınlarımızın En Büyük Güvencesi Gençlerimizi Geleceğe Hazırlamak Hepimizin Görevidir”
Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı: “Yarınlarımızın En Büyük...