Tarihi Kapalı Çarşı şehrin turizmine ve bölgenin ticaret...

Tarihi Kapalı Çarşı şehrin turizmine ve bölgenin ticaret potansiyeline önemli katkı sağlıyor

Tarihi Kapalı Çarşı Cephe Yenileme Projesinin şehrin turizmine ve bölgenin ticaret potansiyeline önemli katkı sağladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hamurunda ahilik mayası olan esnafımızın bu projeyi koruyacağına, komşuluk hakkını gözeteceğine inancım tam. Kapalı çarşımızın cephe iyileştirilmesinin şehrimiz için hayırlı olmasını temenni eder, işlerinizde bereketli ve hayırlı kazançlar dilerim” dedi.

28 Şubat 2022 - 09:51

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından cephe yenileme çalışmaları gerçekleştirilen Tarihi Kapalı Çarşı’da faaliyet gösteren esnaf için bir broşür hazırlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün mesajını da içeren bültende Kapalı Çarşı’nın eski ve yeni fotoğrafları yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör mesajında, “Değerli hemşehrim; Tarihi Kapalı Çarşımızın kentsel sit alanı ve koruma amaçlı imar planı içerisinde kalan işyerlerinin cephe iyileştirmesi, Koruma Bölge Kurulu’nun izni ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararına istinaden, tarihi dokuya da uygun olarak yapılan proje kapsamında bedeli belediye bütçemizden karşılanarak yapılmıştır” dedi.


Turizm ve Ticaret Potansiyeline Katkı

Proje ile Kıbrıs Meydanı’na cepheli iş yerlerindeki görüntü kirliliğinin ortadan kaldırıldığına, turizm ve ticaret potansiyelinin daha da artmasına katkı sağlandığına dikkat çeken Başkan Güngör, “Ortak sorumluluğumuz olan şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerini korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak hemşeri hukukumuzun da bir gereğidir. Ayrıca komşu esnafımızın zararını gözetmeksizin kendi yararımızı önceleyen tutum ve davranışlar “ahilik” geleneğimizle de bağdaşmayacaktır. Belirtilen nedenlerden dolayı cephe iyileştirmesi yapılan iş yeri sahibi ve esnafımız, belediyenin izni olmaksızın uygulamaya aykırı olarak ve görüntü kirliliği oluşturacak şekilde reklam, tabela, ilan, afiş, levha, totem ve pankart gibi ilave tanıtım uygulamaları ile yaya ve komşu hukukunu ihlal ederek kaldırım işgali yapmaları da inancımız ve değerlerimizle örtüşmeyecektir” ifadelerini kullandı.


Projemiz Hayırlı Olsun

Bölge esnafının Tarihi Kapalı Çarşı’da oluşturulan yeni görünümü muhafaza edeceğine inancının tam olduğunu da mesajına ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Her ne kadar yasalar belediyenin emir ve yasaklarına aykırı hareket edenlere karşı belediyemize cezai ve idari yaptırım uygulama yetkisi vermiş olsa da, kadim geleneği ve güçlü inancı ile istiklalin öncü şehri olan kıymetli hemşehrilerimin buna fırsat vermeyeceğine olan inancım tamdır. Bu vesile ile kapalı çarşımızın cephe iyileştirilmesinin şehrimiz için hayırlı olmasını temenni eder, işlerinizde bereketli ve hayırlı kazançlar dilerim. Selam ve saygılarımla” dedi.


Başkan Güngör’e Teşekkür

Büyükşehir Belediyesi Zabıta personelleri tarafında dağıtılan broşürleri alan esnaflar ise gerçekleştirilen çalışmanın şehir için büyük bir kazanım olduğunu ifade etti. Tarihi Kapalı Çarşı Cephe Yenileme projesini çok beğendiklerini vurgulayan esnaflar “Herkesin eline emeğine sağlık. Yapılan bu çalışmaları hep birlikte sahip çıkarak korumamız gerekiyor. Kapalı Çarşı’nın tarihi dokusuna zarar verilmeden çok güzel bir yenileme çalışması hayata geçirildi. Şehir dışından gelen misafirlerimiz de Kapalı Çarşı’nın yeni görünüşünü çok beğendiklerini dile getiriyorlar. Şehrimize kazandırmış olduklarından dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: havadismaras

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engelli Vatandaşlar Cevizlipark’ta buluştu..
Engelli Vatandaşlar Cevizlipark’ta buluştu..
Bu sempozyumda Romatoloji’ye dair her şey konuşulacak...
Bu sempozyumda Romatoloji’ye dair her şey konuşulacak...