Onikişubat Belediyesi Kurtuluş Kupası Basketbol Turnuvası...

Onikişubat Belediyesi Kurtuluş Kupası Basketbol Turnuvası Başladı...

Onikişubat Beldiyesi’nin Kurtuluş Kupası olarak düzenleyeceği Basketbol Turnuvası Onikişubat ilçesinde bulunan liseler arasında gerçekleştirilecek.

07 Şubat 2022 - 22:54 - Güncelleme: 07 Şubat 2022 - 22:58

Onikişubat Belediyesi 4-12 Şubat Kurtuluş Haftası Etkinlikleri kapsamında Liseler Arası Basketbol Turnuvası bugün başladı. Onikişubat Belediyesi’nin Kurtuluş Kupası olarak düzenleyeceği Basketbol Turnuvası Onikişubat ilçesinde bulunan liseler arasında gerçekleştirilecek.

22 lisenin katılacağı müsabakalarda katılımcı okulların takımlarına eşofman, forma ve basketbol topu hediye edilecek. İlk üç takıma da kupaları Başkan Mahçiçek tarafından takdim edilecek. Maç öncesi konuşma yapan Başkan Mahçiçek şu sözlerle seslendi.

“Kahramanmaraş bilge insanların kenti. Gerçekten de edebiyatın başkentiyiz. Ama esas Kahramanmaraş Kurtuluş Savaşı destanının başkenti. Birinci dünya savaşında Osmanlı imparatorluğumuzun dağıtılmasından sonra Türkiye o günkü işgalci devletler tarafından işgal edilmişti. Bunlardan bir tanesi de Kahramanmaraş’tı.

Kahramanmaraş önce İngilizler tarafından sonra da Fransızlar tarafından işgal edildi. Ama bu memleketin güzel insanları o Fransızların işgali altında yaşayamazdı, yaşamadı da. Hiçbir askeri gücü olmadan, silah mühimmatı olmadan ama o istiklale olan güveniyle ayağa kalktı.

O her türlü silaha ve donanıma sahip Fransız askerleriyle geceli gündüzlü savaştı ve 22’nci günün sonunda Fransız askerlerini Kahramanmaraş’ımızdan kovdu. Dolayısıyla istiklal savaşımızın başlangıcı Kahramanmaraş’tadır. Yani Kahramanmaraş istiklalimizin başkentidir.

İşte bu bağlamda bu yıl 102. yılını kutlayacağımız 12 Şubat Kurtuluş Bayramı’na ithafen onun adına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle Amatör Spor Kulüplerimizle beraber Kurtuluş Kupası adı altında liselerimize basketbol turnuvası düzenledik. Önümüzdeki yıl daha çok branşlarda müsabakalar düzenleyeceğiz.”

Onikişubat Belediyesi Hürriyet Mahallesi Şehit Zekeriya Boyar Spor  Salonunda başlayan maçın startını Başkan Mahçiçek verdi. 12 Şubata kadar devam edecek Basketbol turnuvası her gün 09.30 ve 17.30 saatleri arasında yapılacak. Tüm halkımız ve basketbol severler davetlidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken yakalandı
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken...
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız yakalandı
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız...