KSÜ, 30. Yıldönümünde Hocalı Soykırımı Şehitlerini Andı

KSÜ, 30. Yıldönümünde Hocalı Soykırımı Şehitlerini Andı

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Öğrenci Topluluğu tarafından Hocalı Soykırımı’nın 30. yıldönümü münasebetiyle ‘30. Yılında Hocalı Katliamı’ konulu konferans düzenlendi.

24 Şubat 2022 - 13:03

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Özdurhan, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımlarıyla Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda düzenlenen anma programının açılış konuşmasını KSÜ  Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

26 Şubat 1992’de Ermeni işgalciler tarafından Azerbaycanlı soydaşlarımızın yaşadığı Hocalı’da 106’sı kadın, 70İ yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşının şehit edildiğini, 76’sı çocuk 487 kişinin ağır yaralı olarak kurtulduğunu hatırlatan Rektör Can, Ermenilerce esir edilen 1275 kişinin 150’sinden halen haber alınamadığını hatırlattı.

Hocalıda şehitlerini ve Karabağ’ın işgalden kurtulması için canını feda eden şehitleri ve kahraman gazileri rahmet, minnet ve şükranla yâd eden Rektör Can, bu acıları tekrar yaşamamamız ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin daim olması temennisiyle konuşmasını tamamladı.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova ise Hocalı Katliamının insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suç olduğunu belirterek, Türkiye’nin dört bir yanında her yıl düzenlenen etkinliklerle Türk Halkının Azerbaycanlı kardeşlerinin acısını paylaştığını ifade etti.

Karabaş Zaferine giden süreçte Azerbaycan’ın yanında olan ve desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk Milletine teşekkür eden Doç. Dr. Necibe Nesibova, Hcalı Katliamının 30. Yılı anısına düzenlenen bu anlamlı etkinliğe ev sahipliği yapan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ve KSÜ ailesine şükranlarını sundu.

KSÜ Türk Dünyası Araştırmaları Öğrenci Topluluğu Başkanı Emre Kaplan’da kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Bir İnsanlık Utancı: Hocalı Soykırımı’ belgeseli gösterimi gerçekleştirildi.

Belgesel gösteriminin ardından konferans oturumuna geçilirken Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan eski Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Marziye Memmedli ‘30. Yılında Hocalı Katliamı’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can program öncesinde, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova ve Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan eski Büyükelçisi Hulusi Kılıç’ı Rektörlük Makamında ağırlayarak bir süre görüştü.

Kaynak: havadismaras

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken yakalandı
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken...
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız yakalandı
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız...