Kahramanmaraş’tan Taiwan’a Dostluk fidanları dikildi...

Kahramanmaraş'tan Taiwan'a Dostluk fidanları dikildi...

Türkiye Cumhuriyeti ve Taiwan Devleti arasında yapılan dostluk anlaşmaları çerçevesinde Kahramanmaraş’ta Tayvan Dostluk Hatıra Ormanı kuruldu.

21 Şubat 2022 - 08:32 - Güncelleme: 21 Şubat 2022 - 08:42

Kahramanmaraş (SHA) - Türkiye Cumhuriyeti  ve Taiwan Devleti arasında yapılan dostluk anlaşmaları çerçevesinde Kahramanmaraş’ta Tayvan Dostluk Hatıra Ormanı kuruldu. 

Onikişubat İlçesi Seyrantepe mahallesinde kurulan hatıra ormanı için düzenlenen fidan dikim programına Taiwan Büyükelçisi Volkan Chih-Yang Huang, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, MADO adına Atilla Kanbur ve davetliler katıldı. 

Programda konuşan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa KOÇ, “Ülkemizde yapılan başarılı ağaçlandırma çalışmaları sayesinde son 18 yılda 5 milyar 400 milyon fidan toprakla buluşturuldu.  Kahramanmaraş İlimizde 2021-2022 yıllarında yaklaşık 3 milyon fidan dikildi, bu sayının yıl sonuna kadar 5 milyon fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Ülkemizin ağaçlandırılmasına katkılarından dolayı Tayvan Hükümetine ve yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

Ardından söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise, “Taiwan Devleti geçen yıl Kahramanmaraş'taki kırsal bölgede yaşayan çocuklar için bilgisayar gönderdi. Bu sene ise orman yangınlarından mütevellit 30 bin fidan bağışında bulundular” diye konuştu. 

Daha sonra konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, şunları kaydetti; “Taiwan Dostluk Hatıra Ormanı projesi kapsamında 30 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Projenin gerçekleşmesini sağlayan Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Son olarak konuşan Taiwan Büyükelçisi Volkan Chih-Yang Huang ise, “Kuşkusuz başta Türkiye olmak üzere bugün dünyada yaşanan orman yangınlarının ana sebebi ikilim değişikliği ve küresel ısınmadır. Bilindiği gibi, aşırı iklim olayları ve iklim değişikliğinden dolayı dünyamız giderek daha ciddi zorluklarla karşı karşıya gelmektedir.

Hiçbir ülke küresel iklim krizini tek başına çözemez. Bugün beraber şahit olduğumuz bu proje, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik Tayvan ve Türkiye iş birliğinin ve nesilden nesile dostluğunun bir göstergesi oldu” ifadelerine yer verdi. 

Konuşmaların ardından Seyrantepe Mahallesinde oluşturulan Taiwan Dostluk Hatıra Ormanında fidanlar toprakla buluşturuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken yakalandı
Kahramanmaraş’ta cezaevi firarisi kenevir yetiştirirken...
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız yakalandı
Kahramanmaraş’ta 12 yıl hapis cezasıyla aranan hırsız...