Harita teknikeri mühendisten fazla maaş alıyor idi..

Harita teknikeri mühendisten fazla maaş alıyor idi..

31 Mart 2021 - 18:40

Kahramanmaraş (SHA) – Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Aksu TV’de katıldığı Artı-Eksi ekibi Serdar Erdoğan Yılmaz, Ali Eskalen ve Mehmet Taş’ın konuğu oldu.

Konuşmasına belediyenin çalışma sistemi hakkında bilgi vererek başlayan Hayrettim Güngör, “Şehrimizin sorunları var, yapılanlar var, bugün yapılacaklar var, yarın yapılacaklar var, daha sonra yapılacaklar var. 2 yıllık süre içerisinde ve işte yapılanlara üzülmedim, kırılmadım. Çünkü biz üzüntü makamı değiliz. Hemşerilerimiz her türlü talepte bulunabilir, ihtiyaçlarını bildirebilir, biz onları saygıyla karşılıyoruz.

Ama yönetimin temel ilkeleri vardır, hizmetin temel ilkeleri vardır, bana deseler ki, belediyecilik nedir? Belediyecilik nasıl bir şeydir? Sınırlı sınırsız talepleri, ihtiyaç terazisinden geçirerek, sınırlı imkanlarla oluşturma sanatıdır. Çünkü insan doğası gereği taleplerde sınır yok. Ama her talep ihtiyaç mı değil mi, bugünün ihtiyacımı yarın ihtiyacımı, öbür günün ihtiyacımı? Birde kaynaklar var imkanlar var.

Bunları buluşturma sanatı olarak tanımlarım. Göreve geldiğimizde 2019 Mart ayında görevi devraldık. Şuana kadar şehrimizde belediye başkanlığı yapmış, milletvekilliği yapmış, bu sadece büyükşehir değil, kasaba vesaire. Bu şehir için onlarında gayretleri çabaları oldu. Onlara da yürekten teşekkür ediyoruz.

Bunu her bir toplantımda bu teşekkürü bıkmadan söylüyoruz. Çünkü biz geçmişi ihya etmeden, onura etmeden geleceği inşa edemeyiz. Çünkü bunlarında gayretleri oldu, yapabildikleri oldu yapamadıkları oldu” dedi.

Hayrettin Güngör, konuşmasının satır başlıkları şöyle;

“2 YILDA 350 MİLYON YATIRIM YAPTIK”

Kahramanmaraş 2014’de büyükşehir oldu. Artık hizmet alanı genişledi, iki kademeli bir belediye yönetimine geçtik. Büyükşehir 15 bin kilometre civarındaki alandaki tüm yerleşim yerlerinde belli kendisine tanımlanan hizmetler yapıyor, ilçelerde ilçe sınırları içerisinde hizmetler yapıyor. Tabii büyük şeylere kategorize edersek bizim büyükşehrimizin nüfusumuzun 1 Milyon 160 bin nüfusunun önemli bir kısmı kırsal alanda yaşıyor. Yani Onikişubat, Dulkadiroğlu merkez olarak kabul ettiğimiz yerde iki ilçenin toplam 630 bin civarında bir nüfus ama bunun da yaklaşık 100 bin küsuru kırsalda yaşıyor. Merkezde 400’ün üzerinde bir nüfusumuz var.

Diğer ilçelerimizde 9 ilçemizden yine hatırı sayılır bir kırsal alanı var. Bizde hala altyapı hizmetlerinde ciddi, telafi etmemiz, yapmamız gereken hususlar var. Kırsal alanda ciddiyet yok ihtiyacı var, kanalizasyon ihtiyacı var, suda tabii önemli bir aşamaya geldik yüzde 98’lerde ama hat yenileme yeni kaynak bulma, yazın kaynakların azalması nedeni ile yapılacak yatırımlar var. Birde dağınık oba vesaire alanlarda onlarında yeni kaynak bulması gibi ihtiyaçları var.

Biz tüm şehrin ihtiyacını, yapılacakları, tüm arkadaşlarla ortaya koyduk, bütün paydaşlarımızla, ilçe belediye başkanlarımızla, ilçe parti başkanlarımızla, milletvekillerimizle, muhtarlarımızla, peyderpey yaptığımız defaten yaptığımız toplantılarda bu ihtiyaçları biraz da topladık. Şu an biz şehirde hangi ihtiyaç var unu biliyoruz. Ve bunlara dedik ki bunların hepsini biranda yapma imkanımız yok. Dünyanın hiçbir yerinde bütün sorunları bir anda çözme yok.

Bunları nasıl önceliklendirmemiz lazım? Hemşerilerimizin beklentisi nedir? Bugün Çağlayancerit'in beklentisi farklı, Andırın’ın farklı merkezin farklı. Yad a bir şimdi mahalledeki farklı. Bunlar ortaya koyduk. Dedik ki, bizim kırsal alanda 2019-2020 kırsal alandaki önceliğimiz yol ve su. Dedik ki, yol medeniyet, su hayattır.

Bu iki tane hizmet olmadığı müddetçe oradaki bir yaşamdan bahsedemeyiz, hayattan bahsedemeyiz. Ve 2 yıl kırsal alanda tamamen yol ve içme suyuna endekslendik. Burada kanalizasyon hizmetlerinde yaptık. Çünkü bir sorun olan hakikaten giderilmesi çevre sorunu yaratan kanalizasyon hizmetlerine de kırsal alanda değindik.

Ama İlçe merkezlerimizin kanalizasyonu arıtması ihmal etmedik. Bu projelerimiz devam ediyor ve 2 yıl içerisinde bir de tabii belediyemizin mali yapısını ele aldık. Burada şunun altını çizerek söylüyorum, bakın sürdürülebilir bir mali yapıya önem veriyoruz. Belediyenin borcu olur alacaklar vesaire.

Ama sürdürülebilir bir borç yönetim olur. Sürdürülebilir bir mali yapı olur. Eğer siz bunlara dikkat etmezseniz bu planlama yapmadığınız zaman şehirdeki hemşerilerimize gereksiz bir finansman maliyetiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz bizim prensiplerimizden biri bu sürdürülebilir bir mali yapı sürdürülebilir bir borçlanma önceliklere uygun olarak.

Tüm bunları yatırdık ve belediyemizin mali yapısını sürdürülebilir hale getirdik ve önümüzü görür hale geldik. 2 yıl içerisinde tabi pandemide çok önemli bir etki yarattı dünyayı çok büyük bir etki altında bıraktı. Hamdolsun Türkiye'miz güçlü devletin güçlü yönetimin ve güçlü sağlık altyapısı ne demek olduğunu biz pandemiyle bir kez daha anladık.

Gelirlerimiz azaldı, tabii ihtiyaçları fazlalaştı, yardımlar arttı, tüm bunlarda bizi etkileyen sebepler oldu. Hamdolsun tüm bunlara rağmen 2 yılda 350 Milyon eski parayla 350 trilyonluk yatırım yaptık. Bunun 200 milyon civarı kırsal alandaki yollar, köprüler parklar, tabi ilçelerimizdeki parklar bunlar önemli rakam.

Ama 150 milyon civarında gelirimiz azaldı pandemi sürecinde. Bunlardan hiç yapmıyoruz tüm buna rağmen 350 milyonluk bir yatırım Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi için önemli bir yatırım.

“YILLIK 12 MİLYONUN ÜZERİNDE DESTEK VERİYORUZ”

Bakın toplu taşımamızın yüzde 90’a yakını özel halk otobüsleri vasıtasıyla yerine getiriliyor. Biz bunları destekliyoruz. Bunları desteklemediğiniz zaman zarar ediyor, yıllık 12 milyonun üzerinde destek veriyoruz pandemi nedeniyle. Bunların o yolcu sayısı azaldı. Tabii mesafede yolcu taşıma devreye girdi. Daha fazla yer destek vermek zorunda kaldık.

Bunların hiçbirini yolcuya yansıtmadık. Bilet seviyelerimize baktığınızda diğer şehirlerden daha makuldür. Eğer biz bunları yapmamış olsak bugün yolcu taşıma biletleri 2-3 katına çıkarmış olmamız lazım. Hamdolsun önümüzdeki süreç içerisinde de, biz şöyle bir planlama yaptık. Tüm katılımcılığa önem veriyoruz. Dedik ki yine aynı yöntemle belediye başkanlarının, meclis üyelerimizden, parti teşkilatımızdan muhtarlarımızdan talepleri aldık, zaten vardı.

Bir kez daha yeniledik bunla yetinmedik. Ve il başkanımızın, il yönetimimizin ve belediye başkanlarımız, kadın kollarımız, ilçe belediye başkanlarımız, ilçe parti başkanlarımızla ortak bir toplantı yaptık, milletvekillerimizin de katımıyla. Dedik ki, bizim önümüzdeki 2021 yılında yatırım miktarımız şu, önceliklerimiz de bu. Her bir ilçeye, belediye başkanlarımıza, oradaki teşkilatımıza bilgi verdik.

Bakın şu yatırımları yapıyoruz sizce öncelik bu mudur? Hepsinin tek tek fikrini aldık, ayrıca yazışma haricinde dedik ki bakın bizim taahhüdümüz bu, biz 2021 yılında bunları 2022 yılında şunları yapacağız. Onlarla ortak karar vererek bu öncelikleri planladık.

“KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE 11 İLÇESİYLE VE BUNLARIN MAHALLESİYLE BÜYÜKŞEHİRDİR”

Özellikle bahsetmek istiyorum, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçesiyle ve bunların mahallesiyle büyükşehirdir. Bazen şöyle yanlış algı olabiliyor. Bunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Mesela Kapalıçarşı, Trabzon Caddesi ve civarında esnaflarımızla karşılaştığımızda bazen hemşerilerimizden şöyle ifade oluyor, buda beni son derece üzüyor. Diyorlar ki, ‘buralarda daha fazla gezmem lazım, şunu şunu yapmamız lazım’ diyoruz tamam.

711 mahallemiz var, her bir mahalleye gitmek istiyoruz, her bir beldemize gitmek istiyoruz, her bir sokağımıza gitmek istiyoruz, bundan da mutluluk duyuyoruz, hemşerilerimizle beraber olmaktan. Ama diyoruz bakın diğer ilçelerimizde var. Burada Elbistan, Afşin, Çağlayancerit, Pazarcık, Türkoğlu, Andırın ve Göksun var. Oraların belediye başkanları var diyor bazı hemşerim, siz oraya gitmeyin burada kalın. Bu son derece yanlış bir yaklaşım.

Büyükşehir ve Kahramanmaraş 11 ilçesiyle bir bütün, Kahramanmaraş dediğimizde bunların tamamından bahsediyoruz ve biz birlikte büyüyebiliriz. Bakın birlikte kenetlenerek, destek olarak büyüyebiliriz.

Bizim ilçelerimizin her birinin hizmet standardı aynı değil. Her bir ilçemizin gelişmişlik düzeyi, ilçedeki ihtiyaçları gözeterek, yatırım yapıyoruz. Her bir ilçemizde önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki bu yıl ve önümüzdeki yıl çok daha büyük eserlere imza atmış olacağız.

“2 YIL İÇERİSİNDE 700 KİLOMETRENİZ ÜZERİNDE ASFALT YAPTIK”

Bakın 2 yıl içerisinde en 700 kilometrenin üzerinde asfalt yaptık. Asfalt hizmeti yapılmadığı zaman yakınması büyük olan, ya bu devirde yolsuz mahalle olur mu? İşte yolsuz yer olur mu şekliyle yapıldıktan sonra da memnuniyeti çok belli olmayan bir alan. Ama ifade ettiğim gibi, bir yerde eğer yol yoksa su yoksa orada hayat yoktur.

Burada her bir ilçemizde gerek ihale yöntemiyle yaptığımız işler gerekse kendi imkanlarımızla çünkü kendi asfalt şantiyemiz, ekiplerimize çok sıkı çalıştırıyoruz bunlar önemli maliyetler. 700 küsur kilometrelik yol çok önemli. 300 bin ton civarında da yama yaptık. Bunlar tabi gözükmüyor. Ama orayı kullanan hemşerilerimiz bunu çok iyi görüyorlar.

Bunları yapmak zorundayız. Çünkü çok temel belediye hizmetleri bunlar. Her bir ilçemizde her bir mahallemizde ekiplerimiz asfalt sezonu ile beraber her yerde. Biz ilçeden bahsedince merkezi bertaraf etmiyoruz, göz ardı etmiyoruz. Herkesin aynı zamanda bir ilçede, birde büyükşehirde yaşıyor.”

“HARİTA TEKNİKERİ MÜHENDİSTEN FAZLA MAAŞ ALIYOR İDİ”

Biz tabi bir aileyiz bir ekibiz. Biz büyükşehir dediğimizde bütün çalışma arkadaşlarımızla birlikte büyükşehiriz. Bu hizmeti beraber yapıyoruz, onların katkısıyla yapıyoruz. Çalışan her zaman daha fazla bekler ki, işveren de bütçe imkanları vesaire bakar ama ben böyle bakmıyorum. Şimdi burada birkaç hususu özellikle Kahramanmaraşlı hemşerilerime aktarmak istiyorum.

Mevcut sistem neydi, nasıl bir süreç yürüttük, neler vardı, neleri iyileştirmeye çalışıyoruz. Bir defa toplam personel sayımız belli alanlarda fazla, belli alanlarda eksik var ama eksik çok az. Personel fazlamız var. KASKİ ile beraber 4 bin 700 personelimiz vardı. 2 yıl içerisinde 400 civarında emeklimiz oldu. Yaklaşık 4 bin 300’e yakın şuan personelimiz var.  Ama halen 500 civarında bir personel fazlalığımız var.

Biz dedik ki sorunlar nelerdir, personelimizle anket yaptı ve dinledik. Bir baktık ki, bu Akbel personelimiz ve sendika ile yürüttüğümüz 300 tane vasıf var unvan var. Bakın 300 unvan yanlış söylemiyorum. 2 bin 800 küsur büyükşehirde Akbel çalışanı yani şirket çalışanı, 500 küsur de KASKİ. Yaklaşık 3 bin 350 civarı. 300 tane unvan var. Bakın çarpıcı bir örnek vereyim. Temizlikçi var, temizlikçi yardımcısı var, hizmetli var.

Temizlikçi asgari ücretin yüzde 10 fazlasını alıyor, temizlikçi yardımcısı yüzde 30 fazlasını alıyor. Süpürgeci yüzde 80 fazlasını alıyor. Bakın yanlış bir şey söylemiyorum. Eğer 100 tane operatör varsa 100 tane maaş var, 100 şoför varsa 100 tane maaş var ve asgari ücret alan da var, biraz fazlası, biraz fazlasını alanda var. Hem dikey adaletsizlik var, hem yatay adaletsizlik var. Mühendis hizmetli ile aynı maaşı alıyor, alanda var yüksek alanda var.

Yani asgari ücretli mühendis de var, biraz fazlası da var. Harita teknikeri mühendisten fazla alıyor. İTÜ endüstri mühendisi mezunu ve 95 bir puanı olan mühendis asgari ücretten ücret alıyor idi. Biz dedik ki, tabii bu sorunları da arkadaşlarımızla çalıştık, bunları gruplandıralım, uzmanlığı, tecrübeye, belgeye ve bunlara göre bir şeyler verelim.

Bazıları da şöyle, mesela TIR şoförü olarak işe alınmış, ama o görevi yapmıyor, fakat ondan maaş alıyor. Böyle durumlarda var. 300 grubu 11 gruba indirdik. Lisans mezunları, üniversite mezunlarına, iki ayrı lisans ön lisans ve onlarda kendi içerisinde ikiye ayırdık. Lisede büroda çalışan teknisyen ve idari olarak bunları eğitime göre ayırdık. Diğer grupları da meslek icrası belge, bunlara göre sınıflandırdık. Ve bunları personelimize sorduk.

Artık hangi grupta yer alıyorsa, bu grupta olanların maaşı birbirinden farklı olmayacak. Bunla yetinmedik ve dedik ki, kıdem 10 yıl hizmeti olana yüzde iki buçuk daha maaşını arttıralım. Performansı getirelim. Bakın kamunun en büyük sorunlarından biri de performans değerlendirmesi yok. Yani başarılı daha fazla çalışan uzmanlığı olanı teşvik edecek bir sistem yok. Ben bunu belediyeler birliğinde uygulamıştım.

Dedik ki, eğer bir kişi tarafımızdan belirlenen performans kriterlerini tutturuyor ise, yüzde 10 daha maaşını arttıralım, yetmedi bir kişi dili varsa bakın bugün bizim dış ilişkiler birimimiz de yabancı lisanı üst düzeyde olan çok önemli personelimiz var. Bunlar asgari ücretten bir kısmı maaş alıyor. Bu dile de puan verelim.”

“YURTDIŞINDAN 10 MİLYON DOLARLIK BİR HİBE BULDUK. TÜRK PARASIYLA 80 MİLYONA YAKIN”

Bu arkadaşlarla yaptığımız çalışmada bunu ilk defa Kahramanmaraşlı hemşerilerim duyacak. Yurtdışından 10 milyon dolarlık bir hibe bulduk. Türk parasıyla 80 milyona yakın. Türkiye'de iki belediye aldı Şanlıurfa ile biz. Şanlıurfa nüfusu bizden fazla olmasına rağmen 20 milyon dolarlık bu hibenin yarısını biz aldık.

İşte bu ekibin çalışmasıyla aldık. Dedi ki dili bilene de bunu verelim. Bir işlemde yazılımcılar, bunlara da ilave katkı verelim. Uzmanlığı, kariyeri, birikimi destekleyelim ve ona göre de bir skala yaptık. Üzülerek ifade ediyorum, sendika bizim yukardakilere çok eğilmedi. Hep en altta olan işçi grubu onların genelde desteklediği grubu oldu. Ama hamdolsun orta bir yerde buluştuk. Burada tabi şu çok önemli bizim bir taraftan bütçe dengemiz var.

Biz göreve geldiğimizde bütçemizin yüzde 50’sine yakınını personel gideriydi, 2019’biz 44’lere indirdik, 2020’de 35 civarında ödüyor idik. Yasal sınır bir büyükşehir belediyesinin toplam gelirinin yüzde 30'nu geçmemesi gerekiyor personelin pastayı büyütmemiz lazım. Bir diğeri iş piyasasındaki ücret dengesi, bizim asgari ücret altında ücret verme imkanımız yok.

Sosyal imkanları da var bunları da veriyoruz. Bu pastayı büyütmediğimiz zaman tabi ki, çalışanlarımızın gönlünden daha fazla geçiyor, bizim de geçiyor ama pastayı büyütmeden de bunu istediğimiz düzeyde artıramıyoruz. Tüm bu dengeleri gözeterek bir toplu sözleşme imzaladık. Buda şehrimize ve çalışanlarımıza hayırlı olsun diyoruz.”

“2019 YILINDA 120 MİLYON CİVARINDA FAİZ ÖDEDİK”

100 gelirimizin yüzde 40’a yakını şuan itibariyle personel gideri, 40’ın üzerinde de banka kredisi ve faiz ödüyoruz. 2019 yılında 120 milyon civarında faiz ödedik. 2 bin 650 TL geçen yıl net ortalama maaş alan işçimizin maaşını en düşük 3 bin 700 TL'ye getirdik. İkramiye dahil artış oranı yüzde 37 hayırlı olsun diyoruz.”

TEKKE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI DEVAM EDİYOR”

Tekke, Önsen ve vilayet meydanına bunların bir kısmını biz bir kısmına ortak, bir kısmında tamamen TOKİ yürütüyor ama işbirliğine devam ediyoruz. Öncelikle Sayın Bakanımıza, ekibine teşekkür ediyorum. Tekke'nin 10 yıldan fazla bir süreci var, artık hemşerilerimiz de buna çok inanmamaya başladı. Şunu açıklıkla ifade ediyorum ki, Tekke'de kentsel dönüşüm başladı devam ediyor.

Biz farkında değiliz, biz tabi Tekke'deki kentsel dönüşüm devam ediyor dediğimizde hemşerimiz şu alanda bina görmek istiyor haklı olarak. Fakat burayı boşaltacağız ki, şuan ki bu konutlarda bulunan hemşerilerimizi yeni yerlerine anlaşmaları sağlayıp taşıyacağız, rezerv alandaki konutları ortaya çıkaracağız ve buranın dönüşümü sağlayacağız.

Bakın Çevre ve şehircilik Bakanımız Kahramanmaraş'ı ziyaretinde, ‘burayı TOKİ'ye devrettik ve belediye olarak biz de destek veriyoruz.’ Buranın iki rezerv alanı var. Bir Saçaklızade, birde Kurtlar. Saçaklızade de biz Büyükşehir Belediyesi olarak 3 bloktan oluşan 100 konutu bitirdik.

“2 AY İÇERİSİNDE 100 TANE HEMŞERİMİZ İNŞALLAH TÖRENLE BU BİNALARA TESLİM ETMİŞ OLACAĞIZ”

Öyle tahmin ediyorum ki, 2 ay içerisinde 100 tane hemşerimiz inşallah törenle bu binalara teslim etmiş olacağız. buradan bu müjdeyi vereyim.  İkincisi aynı yerde 114 konutluk TOKİ'miz yeni konutlara başladı. Burası aynı zamanda bu bölge bizim yeni yerleşim alanımız çünkü Kahramanmaraş'ımızın batıya ve doğuya çok genişleme alanı kalmadı.

450 civarında burada konut var. Yatay mimariye de uygun çok yüksek değil. Aslında projesinden de katları indirdi çevre bakanlığımız, yeterli yeşil alan olan son derece güzel ve gerçekten harika bir yer. Yılsonunda bu konutların da kabası bitmiş olacak, yeni yılın ilk 6 ayında bunlar teslim edilmiş olacak.

“TAAHHÜT EDİYORUM YILSONUNA KADAR TEKKE’DE MUTLAK SURETLE DÖNÜŞÜM KONUTLARI BAŞLAMIŞ OLACAK”

Bizim ne yapıp yapıp bu yıl burada konut yapmamız lazım Tekke’de. Çok haklısın dediler Haziran'a kadar ihalesi yapılacak ve şunu taahhüt ediyorum yılsonuna kadar Tekke’de mutlak suretle dönüşüm konutları başlamış olacak. Burada da yatay mimariye uygun, 3 bilemediniz 4 katı geçmeyecek bu tarihi dokuyla da uyumlu bir proje ortaya çıkacak.

Bunun da müjdesini şimdiden vermiş olayım. Hemşerilerimize 3 alternatif sunuyor, şuan anlaşma da devam ediyor, bu süreci hızlandıracağız. Diyorlar ki, size Kurtlar’dan mı, Saçaklızade’den mi konut verelim?  Yoksa mevcut yerden mi istiyorsunuz? Yoksa ben iki yerden de istemiyorum paramı alıp gideceğim.

Üç alternatiften hangisi isteniyorsa bunlar hak sahiplerine verilip, hak sahiplerine ödenecek ya da konut vererek süreç devam edecek. Bu sene yılsonuna kadar Tekke de bu arzuladığımız konutların yapımı da başlayıp devam edecek. Rezerv konutlarında bir kısmı bitip hemşerilerimizi buraya taşınmış olacak.”

15 BİNİN ÜZERİNDEKİ İHTİYAÇ SAHİBİ HEMŞERİLERİMİZE DÜZENLİ YARDIM YAPIYORUZ”

Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 15 binin üzerindeki ihtiyaç sahibi hemşerilerimize düzenli yardım yapıyoruz, pandemide de tabii ilave yardımlar yaptık. Ben ilk geldiğinde göreve sizde takip ettiniz toplu iftarlar iftar çadırları kaldırmıştık. Burada aslında çok ihtiyatlı davrandık biraz tereddüt ettik bu şehirde nasıl bir tepki olur diye inanın çok büyük bir olumlu tepki aldık.

Ve bu çadırlar yerine hemşerilerimize gıda desteği olarak, Ramazan yardımı olarak adreslerine bunlar ulaştık. Bu 15 binin üzerinde düzenli yardım yaptığımız hemşerilerimize çeşitli marketlerle anlaşmalı bir kart vermiştik. Derman kartı ama sınırlı marketlerden alışveriş yapıyorlardı.

Banka ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bunu kredi kartına çevirdik onların durumlarına göre bir limit tanıyoruz, istediği marketten, bakkaldan, alışveriş yapıyorlar. Onlarında kimse ihtiyaç sahibi olduğunu bilmiyor. Çünkü yardımın insan onurunu zedelemeyecek biçimde yapılmalı. Bu sene Ramazan görüşmelerde yine banka kartı olarak veriyoruz.

“20 BİN HEMŞERİMİZE RAMAZAN DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ

20 bin hemşerimize Ramazan desteği sağlayacağız. Kartları bankayla anlaştık yaptırıyoruz. Gidecekler, gıda, temizlik ve giyimi istedikleri yerden alacaklar. Dolayısıyla biz ihaleye girip, yada onların ihtiyacı belki olmayabilir bizim verdiğimiz dışında ihtiyaçlar olabilir. O yöntemi de kaldırmış olacağız. İnsan onuruna en yakışır biçimde, bu Ramazan yardımına inşallah yapmış olacağız”

Başkan Güngör, konuşmasını Önsen Köprüsü, il özel idare binası-yeni meydan ve turizm alanında yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaparak noktaladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta uyuşturucuya 3 tutuklama
Kahramanmaraş’ta uyuşturucuya 3 tutuklama
Doç. Dr. Fatma Gümüşer Hepatit günü hakkında bilgilendirdi
Doç. Dr. Fatma Gümüşer Hepatit günü hakkında bilgilendirdi