Bir Zaferin Analizi’ Konulu Çevrim İçi Konferans Düzenlendi..

Bir Zaferin Analizi’ Konulu Çevrim İçi Konferans Düzenlendi..

18 Mart 2021 - 22:40

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yılı münasebetiyle ‘18 Mart Çanakkale Savaşları: Bir Zaferin Analizi’ konulu çevrim içi konferans düzenlendi.

KSÜ personeli ve öğrenciler katılımıyla zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen konferansta Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Tülay Aydın, ‘18 Mart Çanakkale Savaşları: Bir Zaferin Analizi’ başlıklı sunumunu yaptı.

Savaş olgusunun yıkıcı ve yok edici etkileri konusunda bilgi veren Dr. Tülay Aydın, ancak zaferin kısa ve uzun vadede Türk ulusal kimliği ve kolektif hafızasının oluşumu konusunda çok etkili olduğunu belirtti.

Birinci Dünya Savaşı öncesi koşulları ve bloklaşmaların oluşumu ile Çanakkale Savaşlarının karar aşamalarından bahseden Dr. Aydın, deniz ve kara savaşlarının dünya tarihinin gördüğü en kanlı savaşlardan biri olduğunu ifade ederken, aynı zamanda Mustafa Kemal ve onun liderlik yetisinin kara savaşlarının kazanılmasındaki önemine değindi.

Çanakkale Zaferi’nin Türk ve dünya kamuoyu açısından sonuçlarına ve zaferin bugün de Türk ulusal bilincinin taze tutulması konusunda çok önemli bir etkisi olduğuna değinen Dr. Tülay Aydın, Çanakkale Savaşlarının Mustafa Kemal gibi bir lideri Türk ulusuna kazandırdığını ve Kurtuluş Savaşı’nda halkın bir bütünlük içinde hareket etmesi noktasında hayati bir önemi olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayramlar; barışın ve kardeşliğin sembolüdür..
Bayramlar; barışın ve kardeşliğin sembolüdür..
Bayram sevincine gölge düşürmeyelim...
Bayram sevincine gölge düşürmeyelim...