SİYASİ PATRON İL BAŞKANIDIR...
Seval Akçöp

Seval Akçöp

Seval'in Köşesi

SİYASİ PATRON İL BAŞKANIDIR...

08 Kasım 2017 - 10:52

Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, İl başkanlarımı belediye başkanlarına ezdirmem şeklinde bir cümle söyledi.

Bunun anlamı literatürde, halk arasında veya nerde nasıl gerekiyorsa,  İl’in siyasi patronu İl Başkanı anlamına gelir.

Kısa bir araştırma yaptığımda ve siyasete aklı yeten tecrübeli büyüklerimle konuştuğumda,  özellikle fikir partilerinde İl Başkanı’nın yetkisini ve görevlerini öğrendim.

İl Başkanı’nın milletvekillerinin de üzerinde bir konuma sahip olduğunu sanırım bilmeyen yoktur.

Özellikle Belediye ve İl encümen toplantılarına müdahale etme yetkisinin olduğunu muhtemelen siyasetle az buçuk uğraşan herkes  biliyordur.

Bu durumda özellikle Parti yönetimlerinin kendi partilerine ait belediye çalışmalarından şikayet etme, serzenişte bulunma gibi lüksleride yoktur.  Bu lafı bir şeyler  duymuş da yazıyor değilim.

İl Başkanlarının kendi partilerine ait belediyeler ile ilgili bir sıkıntı olduğunda müdahale etmesi gerektiğini belirtme  amacıyla yazıyorum.

Memleketimizde geçtiğimiz günlerde buna benzer bir takım  paylaşımlar oldu.  İl başkanlığından ses çıkmadığına göre, dikkate alınacak konular değildi.

Kaldı ki; elinde bilgi belge olan insanlar, şahsiyetli iseler sosyal medyada paylaşmaz,  ya direkt olarak İl başkanı ile gereği yapılmak üzere paylaşır, ya da; olayı yargıya intikal ettirirdi.

İktidarın İl başkanı Ahmet Özdemir zaten, kendi duruşunu ispat etmiş, siyasete tepeden inme değil, çekirdek kadrodan başlayıp gelmiş birisi olduğu için, üstüne üstlük hukukçu sıfatı da taşıdığından bu tür imzasız şahsi intikam peşinde olanların gündeme getirdiği konuları dikkate almayacak kadar tecrübeye sahiptir.

Özet olarak, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi kimse iktidar partisi olan Ak parti’nin İl Başkanı Ahmet Özdemir’i ezmeye zaten cesaret edemez.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar