MUHASEBECİLERİN MALİ TATİLİ..
  • Reklam
Atilla Sarıyıldız

Atilla Sarıyıldız

MUHASEBECİLERİN MALİ TATİLİ..

04 Temmuz 2017 - 12:45

Merhaba sevgili okurlar, sevgili dostlar.

1 Temmuz 20 Temmuz tarihleri arası 3568 sayılı Yasaya göre unvan almış meslek mensupları, SM, SMMM ve YMM’ler açısından önemli bir tatil mahiyeti arz etmektedir. Mali Müşavir olmam dolayısıyla, adına Mali tatil denen bu dönemde meslektaşlarım eğer işlerden fırsat bulabilirse, mükelleflerinden alacakları ücreti tahsil edebilirse, vergi idarelerinden inceleme, bilgi isteme vs. gibi işlemleri olmazsa, geldiklerinde de işlerini yetiştirebilecekleri vakitleri olacağına inanıyorlarsa mali tatil yapabilecekler. Nitekim Mali Müşavirlerin büyük sorunlarından bir tanesi olan mükelleflerin vaktinde fatura ve belgelerini getirmemesinden dolayı zamanında beyanname verememe korkusudur.

Biz Mali Müşavirler, En az 9 yıllık zorlu bir eğitim ve sınavlar sürecinden geçtikten sonra Mali Müşavir Unvanını hak ediyoruz. Ülkemizde ki benzer serbest meslek guruplarına baktığımız zaman eğitim süremizin daha uzun ve zorlu olmasına, yapacağımız küçük yanlışların bile büyük maddi cezalara karşı kalmamıza ve mükelleflerin ağır sözlerine maruz kalmamıza rağmen, maalesef hak ettiğimiz saygınlığı ve ücreti alamıyoruz.

Her zaman demişimdir Mali İdare ve Mali müşavirler birlikte hareket etmelidir. Bu sayede; düzgün ve adaletli Vergi toplanır, Vergi İdaresinin iş yükü azalır, Mali Müşavirlerin saygınlığı ve kazancı artar, ülkede Vergi bilinci artar. Bizler, yani Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, hükümetin bedava çalışan memurları konumundayız, her ay rutin olarak beyannamelerimizi zamanında ve ceza yemeden yetiştirmeye çalışmaktayız. “Hasta olsan, cenazen olsa beyanname vermeyi geciktirsen cezayı yedin.” Anlayacağınız mücbir sebep bizde yok, her şart altında görevimizi zamanında yerine getirmeliyiz.

Bu kadar iş yükü, sıkıntı ve risk karşısında da Mali Müşavirlerin dinlenmeye, tatil yapmaya da her insan gibi hakları vardır. Sağ olsun Devletimiz bizleri düşünmüş 1 Temmuz-20 Temmuz arasını mali tatil olarak düzenlemiştir. Fakat Mali müşavirler velev ki tatil yaptı, tatilden döndükten sonra işlerini nasıl yetiştirecek konusunu pek düşünmemişler. İnşallah Mali Müşavirler ve Mali İdare bir araya gelerek bu konuya da en kısa zamanda bir çözüm bulurlar.

Her türlü sıkıntıya rağmen görevlerini ve sorumluluklarını yerine getiren sevgili Serbest Muhasebeci Mali Müşavir meslektaşlarımın fazlası ile hak ettiği Mali Tatilinin gönüllerince, sağlık, huzur ve mutlulukla geçmesini temenni ediyor iyi tatiller diliyorum.

BAHAR

Gözyaşıma ortak ettim yağmuru.

Umuduma yelken oldu bulutlar.

Muhabbet kuşları kondu dallara,

Bir türlü gelmedi beklenen bahar.

***

Kırmızı halılar serdim yoluna,

Yıllardır bekledim gelirsin diye.

Huzuru, sevgiyi takıp koluna,

Kini ve nefreti silersin diye.

***

Yeter gel bekletme yetti canıma,

Bu kadar naz fazla değil mi gülüm.

Şu ahir ömrümde girme kanıma,

Sevdiğine böyle olur mu zulüm.

Bir dahaki yazıda buluşmak ümidiyle dostça kalın.03.07.2017

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar