BİR AŞK ŞİİRİ- YAĞMUR...
Atilla Sarıyıldız

Atilla Sarıyıldız

BİR AŞK ŞİİRİ- YAĞMUR...

16 Nisan 2018 - 11:53

Merhaba sevgili okurlar, sevgili dostlar.

Dostozan Aşk üzerine yazdığı şiirlerden bahsetmiştim önceki yazımda. Babamın vefatından sonra el yazması notları içerisinde bulduğum şiirlerden bir tanesidir “YAĞMUR” şiiri. Babam aşk şiirlerini hep anneme yazardı soramadım bu da yine anneme yazılmış bir şiir mi? Şiir parça parça yazılmış sonradan anladığım kadarı ile bazı bölümler, mısralar çıkartılarak son halini almıştır. Bende çıkartılan mısraları şairin son haline getirmesinden dolayı her hangi bir yerde yayınlamadım, fakat halen saklıyorum.

Babam şiirlerini nerde yazdığını ve tarihini genellikle yazardı. Bu şiirin altında tarih yazıyor.  Yıl 1961 babam 30 yaşında ve 3 çocuklu. Yaş itibari ile halen genç sayılır. Anneme olan sevgisini de bildiğimizden bu şiirde yine anneme yazılmıştır diye düşünüyorum. Sanki kendisine özel gibi saklamış hiçbir yerde paylaşmamış.

Beni en çok etkileyen mısrası ilk dörtlük olan ;

Yağmur gibi yağdın üstüme,

Tepeden tırnağa dek ıslağım.

Nice güneşler gördü sırtım,

Hala sırılsıklamım.

Kısmıdır.

Babam ve annem bir aralar bayağı bir maddi sıkıntı çekmişler. Birbirlerine olan sevgi geçim sıkıntısını unuttursa da babam hissettirmeden şiirlerinde inceden dokunuşlar yapmış anladığım kadarı ile. Şairlerin hisleri ne kadar kuvvetli olursa, yaşadıklarını, duygularını şiirlerine o denli hassas aktarabiliyorlar. Babam da şiirlerinde hassas olduğu konuları insanların yüreğinde hissettirecek şekilde anlatmıştır. Şiirlerinde MARAŞ olmuş özlemini anlatmış, Kahraman olmuş, Kurtuluşu anlatmış, Aşık olmuş aşkını anlatmış, Pehlivan olmuş güreşi anlatmış, İhtiyar olmuş ebedi hayatı anlatmış. Maalesef kendisi hayatta iken bu kadar dikkatli okumamışım şiirlerini. Kendisi vefat ettikten sonra kendi el yazması şiirleri, daktilo ettiği notları arasından çıkan şiirleri bilgisayara gözyaşı dökerek aktarırken anladım yazdığı şiirlerin güzelliğini. Şair ve yazar ustaların olurları ve anlatışları ile babamın şairliği daha da perçinlenmiş oldu. Ahirete göç etmiş tüm sevdiklerimize Fatihalar göndererek “YAĞMUR” Şiirini sizlerle paylaşıyorum.

YAĞMUR

Yağmur gibi yağdın üstüme,

Tepeden tırnağa dek ıslağım.

Nice güneşler gördü sırtım,

Hala sırılsıklamım.

***

Hani kuru toprağa yağmur çiseler ya,

Mis gibi toprak kokusu yayılır,

Öylesine kokunu duyuyorum,

Öylesine yağıyor yağmur,

***

Bir yağmur daha vardır bilirsin,

Ahmak ıslatan derler adına,

Yağıyor mu, yağmıyor mu zor anlarsın.

Aldırmazsın ıslandığına,

Sen, öylesine yağan yağmur,

Ben de senin ahmağın,

***

Kendimi vatana adar gibi sana adadım.

İşte pardösüm, işte ceketimi de atıyorum,

Gömlek, pantolon ve derken….

Çırıl çıplağım,

Sen şakır şakır yağan yağmur,

Ben anadan doğma hür,

Sırılsıklamım.

     DOSTOZAN/ 1961/Ankara

Bir dahaki yazıda buluşmak ümidiyle dostça kalın.16.04.2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar